2 Mart 2015 Pazartesi

Türkiye’yi saran yeni uygulama : Snapchat

Gün geçmiyor ki yazılım devlerinin geliştirmiş olduğu akıllı telefon uygulamalarının bir tanesi de ülkemizde  popüler olmasın. Özellikle genç nüfusumuzdan dolayı akıllı telefon ve internet kullanım penatranomumuz dünya genelinde ilk 10’da olduğumuzdan teknolojik birçok uygulamayı popüler olarak kullanıyoruz.

Son dönemdeki popüler uygulamamız ise Snapchat : Evan Spiegel tarafından geliştiren, bir akıllı telefon uygulaması. Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlar üzerinden çalışan; kişilerarası iletişimi eğlenceli hale getirmek ve daha da özgün kılmak için geliştirilmiş bir yazılım olarak öne çıkıyor. Snapchat, öncelikle rehberinizdeki isimleri ve numaraları tarayan programı sayesinde, Snapchat kullanıcılarını size listeliyor. Bu şekilde programı kullanan arkadaşlarınızı görebilme ve onlarla videolu veya fotoğraflı görüşme yapma imkanı elde etmiş oluyorsunuz. Uygulama sayesinde  telefon rehberinizdeki kişilerden biri Snapchat’e yeni bir katılım sağladığında size bildirim yolluyor veriyor ve sizi durumdan haberdar ediyor.


Aslında kullanmaya alışık olduğumuz mesajlaşma uygulamalarından pek farklı değil ama içinde farklılıklar barındırdığı da söylemeden geçemeyeceğim.  Özellikle logosunda bulunan hayalet figürü ne kadar farklı, eğlenceli ve genç olduğunun ipuçlarını veriyor bize.

Snapchat, Platformlar arası çalışma özelliğine sahip mesajlaşma uygulaması, kullanıcıların birbirlerine çizim, resim, video ve yazılı mesaj göndermesini sağlıyor. 10 saniyelik kısıtlama ile istediğiniz kişiyle fotoğraf veya video paylaşımına izin veren bir araç. Daha basit bir anlatımla, cep telefonunuzla bir fotoğraf veya video çekip Snapchat kullanan arkadaşınıza gönderiyorsunuz. Fotoğrafı gönderdiğiniz arkadaşınız o fotoğrafı en fazla 10 saniye içinde görüntüleyebiliyor. Size gönderilen fotoğrafı açabilmeniz için de parmağınızı butona basılı tutmanız yeterli oluyor. Snapchat’i eğlenceli ve gençlerin yaygın olarak kullanmalarının sebebi şimdi anlatacağım özelliklerden ötürü serbestçe kullanıyorlar. Sanpchat’i çekip yolladığınız fotoğraf görüntülendikten 10 saniye sonra kendisini yok ediyor. Çektiğiniz fotoğraf ne sizin alanınızda ne de karşı tarafın fotoğraf alanı içine kaydedilmemiş oluyor. Ayrıca size yollanmış olan fotoğraf veya video, ekran görüntüsü şeklinde karşınızdaki kişi tarafından kaydedilmek, indirilmek istenirse size bilgi mesajı geliyor. Ayrıca gönderilen fotoğrafların üzerine eğlenceli çizimlerde eklene biliniyor.

Tüm bu özellikler nedeniyle gençler çekmiş oldukları görsel materyalleri özgürce paylaşabiliyor ve diğer mesajlaşma kanallarını kullanmak yerine Sanpchat’ı tercih etmiş oluyorlar.

Snapchat’in kullanım istatistiklerine baktığımızda ise kullanıcılarının yüzde 70’ini kadınlar oluşturuyor. Uygulama, en çok ABD ve İngiltere’de tercih ediliyor. Ayrıca dünya genelinde iPhone kullanıcılarının yüzde 18’i bu uygulamayı kullanıyor. Türkiye’de ise 5 milyondan fazla Sanpchat kullanıcısı bulunuyor. 18 – 25 yaş arasındaki kitle yaygın olarak kullandığından Türkiye’deki markaların ve e-ticaret sitelerinin stratejik anlamda bu konuyla ilgili nasıl bir atılım yapacaklarını izlemek ayrı bir merak konusu benim için. ABD’de dünyanın önde gelen markaların stratejilerine dahil ettikleri Snapchat çalışmalarını YouTube’dan izlemenizi tavsiye ederim çok eğlenceli çalışmalar ortaya çıkmış. Sanpchat sayesinde gününüzü eğlenceli kılabilirsiniz…

***Etkin olarak sosyal medyayı kullanan Buse Terim, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesapları aracılığıyla Snapchat hesabı açtığını belirtti bile :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder