3 Aralık 2009 Perşembe

Bugün Dünya Engelliler Günü!

Bugünün engelliler günü olmasından dolayı, sosyal hayatımızın içinde pek düşünmeye fırsat bulamadığımız bir konuya değinmek istiyorum.
Yakından takip ettiğim Engelleri Kaldır Ekibi, Dünya Engelliler gününü yani bugünü kutlamıyorlar!
Bu konuyla ilgili gerekli açıklamaları çok haklı bir dille ifade etmeye çalışan Rodin Alper Bingöl'un sözlerini sizlerle paylaşıyorum.
Türkiye’deki 8,5 milyon engellinin bir gün ile görünür ve duyulur kılınmaya çalışılmasına karşıyız ve düzen değişmediği sürece duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz! İnsan olmanın getirdiği temel insan haklarına kâğıt üzerinde sahip olan neredeyse her 10 kişiden birini sadece bugün mü el üstünde tutacağız? Teselli olma bilinciyle hareket etmeyi daha ne kadar sürdüreceğiz? Toplumda öteki olarak görülen ve konumlandırılan engellileri, bugün de mi “özürlü” olarak tanımlayacağız?

Zihinlerdeki engelleri kaldırmadığımız müddetçe aynı yaşam alanını paylaştığımız 8,5 milyon kişinin yaşamı için engel teşkil etmeye devam edeceğiz! 80 milyon kişinin engel oluşturduğu bir toplumda yaşadığınızı düşünün… Engellileri sadece bir gün ile hatırlamaya ben de karşıyım diyorsanız…

Unutmayın; Engelleri Kaldır Hareketi kimsenin değil, sahiplenen herkesindir!

www.engellerikaldirin.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder