14 Temmuz 2015 Salı

Bu uygulamaları yüklemeden tatile çıkmayın!!!


Okulların kapanması, tüm önemli sınavların bitmesi ve bayram telaşının gelmesiyle tatil planları yapılmaya başlandı bile. Kimimiz Amerika'ya, kimimiz Yunanistan’a, Tropikal Adaların birine ya da Çeşme, Kaş gibi Türkiye’nin tatil yörelerinde geçirecek. Belki de birçoğumuz tatil için hiç gitmediğimiz şehirlere, ülkelere gideceğiz.

Nasıl ki tatile çıkmadan önce büyük bir heyecanla tatilimizi planlarız; özellikle yurt dışında tatile çıkacaklar için, seyahat ederken bu uygulamaları kullanmak ayrı bir zevk verecektir. O halde tatilinizi daha renkli ve keyifle geçirebileceğiniz ve sizlere yardımcı olacak bir kaç uygulama önerisinde bulunmak istiyorum.

Özellikle her akıllı telefon kullanıcısının ve yeni yerler keşfetmeye, farklı kültürler tanımak isteyen herkesin kullanabileceği bu aplikasyonlar, hava durumundan tutun, uçak bilgisine, yabancı dilden, civardaki en iyi restaurant’ı tavsiye etmeye kadar tüm sorularınıza yanıt alabileceğiniz cinsten uygulamalar olup; tüm bunları store’lardan indirebilirsiniz.

Öncelikle yurt dışında bir tatil planlıyorsanız; size indirmenizi önerebileceğim ilk uygulama Word Lens olacaktır.

Word Lens (Android, iOS)
Yabancı dilini bilmediğiniz bir ülkede, dil problemi yaşıyorsanız ve o ülkede iseniz. Bir düşünün! Ne denli görmek, gezmek istediğiniz yer var ve o ülkenin dilini bilmediğinizden, örneğin adres konusunda diyelim ki zorluk yaşadınız. Hemen akıllı telefonunuzdaki Word Lens uygulamasını açıp, o ülkenin dilini seçmeniz ve kameranın çeviri yapmasını istediğiniz yazının üzerine tutmanız yeterli olacaktır. İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Rusça, İtalyanca ve Portekizce dillerinde çeviri yapabilen bu uygulamayı kullanırken internete de ihtiyacınız olmaması da ayrı bir özellik. Ücretsiz olan bu uygulama sayesinde yurt dışı tatillerinde müze, sergi, restaurant gibi birçok yerde dil sorunu yaşamamış olacaksınız.

Swarm & Foursquare (Android, iOS)
Çeşme’ye tatile mi gittiniz? Alaçatı’da yeni açılmış bir mekana mı gitmek istiyorsunuz? ya da daha önce hiç gitmediğiniz bir beach veya bir koya mı gitmek istiyorsunuz? Akıllı telefonunuza indirdiğiniz Swarm & Foursquare uygulamalarıyla gitmek istediğiniz yerin nasıl bir yer olduğunu daha önce check-in yapmış olan kişilerin yorumlarını okuyarak gitmek istediğiniz yerin nerede olduğuna, iletişim bilgilerine, hatta burası bir mekan ise bazen menüsüne bile bu iki uygulamaları farklı amaçlara göre kullanarak, yeni yerler keşfedebilir ve orada yaşadığınız deneyimi,  sizler de yorum ve fotoğraf paylaşarak aktarabilirsiniz.

The Weather Chanel
İstanbul’un havasını bile kestiremediğimiz şu günlerde tatilde olduğumuz sürece bize saat saat hava durumu tahminlerini bildiren bir uygulama.

AroundMe
Tatilinizde etrafınızda bulunan en yakın yerleri bulmanıza yardımcı harika bir uygulama. Aradığınız bir eczane, banka, ATM, benzin istasyonunu gibi ihtiyacınız olan ve size yardımcı olabilecek bir uygulama. Ayrıca gezip görülecek yerleri, ihtiyaç duyulacak yerleri de listeleyerek hızlıca bulmanızı sağlıyor.

Viator (Android, iOS)
Tatilde var olan kısıtlı zamanınızı en iyi şekilde kullanabilmeniz için Viator’un özel seyyahları sizin için dünyanın dört bir yanını gezip, her bölgede yapılması, görülmesi ve deneyimlenmesi gereken yerleri uygulama aracılığıyla bildiriyor. İster New York’ta olun ya da Barbados’ta size turist olduğunuzu hissettirmeyecek kadar gezgin bir uygulama.

Roadtrippers  (Android, iOS)
Seyahatlerinizde güzergah/yol takibi gibi ziyaret edilecek yerlerin benim gibi önemli olduğunu düşünenlerden iseniz, Roadtrippers tam size göre bir uygulama. Tatilinizin başlangıç ve varış noktalarını telefonunuzdaki uygulamada belirledikten sonra yol üzerinde görmeniz gereken yerleri ve diğer kullanıcıların önerilerini de sizinle paylaşarak daha fazla yer görmenizi sağlıyor.

LocalEats
Gittiğiniz tatil yerlerinde, AVM’lerde gezmekten ya da belli başlı herkesin gittiği restaurant’lara gitmekten hoşlanmayıp o yörenin yerel lezzetlerini öğrenmek istiyorsanız, sadece şehirdeki insanların bildiği küçük bir pizzeria’yı ya da caffe’leri bu uygulama sayesinde keşfetmeniz mümkün. Nearby seçeğini işaretleyerek, turistik olmayan seyahatinizi yerel lezzetlerle çeşitlendirebilmeniz için sunulmuş çok hoş bir uygulama.

Umarım bu minik tüyolarım tatillerinizde size rehberlik edebilecektir. Bu arada, fazlaca teknolojiye de çok takılmadan,  tatilden keyif almamazlık etmeyin sakın ! Şimdiden hepinize akıllı seçeneklerden oluşan çok güzel bir yaz tatili diliyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme